Svima nam je dobro poznat pojam blagdanski stres. Potraga za poklonima, povećana potrošnja, pripreme za obiteljska okupljanja, adventski sajmovi… Dodajmo tome i stresiranje oko kraja polugodišta, zahtjevnu prosinačku radnu svakodnevicu i odjednom zaboravljamo pravu vrijednost blagdana - vrijeme s najbližima. Kako pomiriti brojne obaveze i kvalitetno vrijeme s obitelji i prijateljima. O ovoj problematici ali i mogućim rješenjima, razgovaramo s Brunom Šimlešom
“Istina, puno toga nam tijekom blagdana stvara stres. Možemo osjećati pritisak da kupimo savršene poklone brojnim ljudima, da nam kuća mora izgledati savršeno ili, još gore, da mora izgledati bolje od susjedove: ako oni naprave francusku i odojak, mi moramo još i najbolju mađaricu s osam kora. Osim toga, još je i kraj godine pa mnogi od nas rezimiraju kako smo je proveli i možda nismo zadovoljni rezultatima. Uz sve to, imamo i instagramizirane fotke savršenih domova i obitelji pa osjećamo još veći pritisak da i naš dom i obitelj moraju zadovoljiti nerealne standarde. No, dobra stvar u svemu tome jest što ne moramo pristati na taj pritisak.
Možemo sami odrediti što nam je važno i u intimnoj, manje frenetičnoj atmosferi provesti ove blagdane”, naglašava naš Bruno Šimleša. “Dobro je imati realna očekivanja. I tijekom prosinca, ali i svakog drugog mjeseca u godini. Možemo imati savršene trenutke, ali nema savršenih obitelji. A s djecom treba stvarati uspomene. Vjerujte mi, par sekundi se sjećaju hrpe sadržaja koje konstantno scrolaju, ali pravih igara i trenutaka povezanosti mogu se sjećati čitav život”, kaže naš sugovornik i savjetuje kako raspodijeliti obaveze i umjesto stresiranja, iskoristiti pripreme za blagdane za kvalitetno provedeno vrijeme s najbližima: “Planiranje, delegiranje, planiranje, delegiranje, nastavi niz... Uz realna očekivanja.
Ponekad smo doista opsjednuti formom, time kako mora izgledati to naše savršeno božićno druženje u savršenom domu s 24 vrste kolača. Uključite djecu u pripremu blagdanskih proslava - djeca bi uvijek trebala raditi sve što mogu. Kada mogu samostalno savladati stepenice s cca 15-18 mjeseci, iako su spori, treba ih pustiti pa će biti sve brži i samostalniji. Kada si mogu sami složiti doručak, mogu i to. Sve, apsolutno sve što mogu sami trebamo ih pustiti da rade pa tako i u vezi blagdanskih priprema. Mogu sudjelovati u pripremi nekih jela, u kićenju jelke ili u pospremanju. Ili, jednostavno, zajedno uživajte u nekoj igri”, napominje Bruno Šimleša i poručuje da se prisjetimo pravih vrijednosti božićnih blagdana: “Za neke je to iznimno religijsko značenje, za neke je pak trenutak koji mogu posvetiti obitelji i voljenima, a nekim ljudima je to vrijeme darivanja. Različitim ljudima može značiti različito, ali svi bi se mogli ujediniti u dobrim željama i djelima za što veći broj ljudi oko sebe!”.
Svakoga dana otključaj optimistične izazove koji će učiniti tvoje božićno razdoblje ljepšim.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.