Poštovana, žao mi je što vam je teško i što osjećate da nemate podršku onih koji bi trebali biti tu za vas uvijek – vaših roditelja. Možda će vam biti barem malo lakše ako znate da roditelji koji se ne znaju nositi sa svojim vlastitim strahovima, osjećajem nemoći ili neostvarenim očekivanjima često nesvjesno te emocije prenose na dijete. Kada imaju dijete s invaliditetom, mnogi roditelji – osobito ako nisu emocionalno zreli ili educirani – ne znaju kako pružiti podršku, a da pritom, nažalost, ne šalju poruke koje umanjuju djetetovu vrijednost. To ne znači da vas stvarno doživljavaju kao manje vrijednu osobu, već da se oni sami osjećaju izgubljeno, preopterećeno ili ranjeno, pa umjesto da priznaju te osjećaje i potraže pomoć, često se povuku, postanu hladni, pa čak i osorni – ne iz zloće, nego iz unutarnje nesigurnosti i neznanja. To, naravno, ne opravdava njihovo ponašanje, ali vam može pomoći da shvatite kako ono više govori o njima nego o vama. Vi niste teret. Vi ste vrijedna, hrabra i jedinstvena osoba koja zaslužuje poštovanje i ljubav. Nemojte nikada dopustiti da njihova slika o vama postane vaša istina. Vi znate tko ste – i imate puno pravo boriti se za život s više dostojanstva, razumijevanja i topline.
Počnite stoga polako, ali hrabro postavljati sve jasnije granice u odnosu s njima. Iako ovisite o roditeljima u praktičnom smislu, to ne znači da imaju pravo povrijediti vas. Ako vam govore uvredljive stvari, pokušajte ih smireno prekinuti i reći, primjerice:
– „Molim te, nemoj tako govoriti o meni. To me boli.“
– „Voljela bih kada bi sa mnom razgovarala nježnije. Znam da si umorna, ali i ja sam, vjeruj mi.“
– „Vjerujem da ti nije lako, ali kako bi se ti osjećao da ja tebi kažem ovo što si ti meni upravo rekao? Molim te, nemoj zaboraviti da i ja imam osjećaje i da me boli kada mi govoriš ovakve stvari.“
Pokušajte potražiti emocionalnu podršku izvan obitelji – imate li prijatelja? Možda kroz terapiju, grupe podrške za osobe s invaliditetom? Ukoliko ne možete samostalno izlaziti iz kuće, možda biste mogli pokušati pronaći neke online zajednice ili prijateljstva? Svi mi imamo potrebu dobiti utjehu i podršku onih koji vide u nama vrijednost. Ne možemo (i ne moramo) sami kročiti kroz život – pa tako ni vi. Razmislite možda i o malim koracima prema većoj neovisnosti – ne mora to odmah biti posao, ali možda uključivanje u neki online projekt, volontiranje, edukacija ili tečaj… Nešto što će vam dati osjećaj svrhe i pripadnosti izvan obiteljskog kruga i, zašto ne, dugoročno možda omogućiti još veću samostalnost – u svakom smislu. Ako već niste, počnite svakodnevno voditi i pozitivni dnevnik – u njega svakodnevno zapisujte sve što ste učinili za sebe, kako ste se zauzeli za sebe, u čemu ste bili dobri, što ste postigli, što ste dobro napravili. Na taj ćete način usmjeriti više pažnje na sve ono dobro što radite – čak i onda kada je jedini pozitivan glas o vama onaj vaš.
Ne zaboravite – nečije loše ponašanje prema vama ne govori ništa o vašoj vrijednosti, ali govori mnogo o njima. Imate pravo na poštovanje, ljubav i dostojanstvo – upravo takvi kakvi jeste.
Samo nježno prema sebi – i sretno!