Blagdansko vrijeme koje nam dolazi pravi je poticaj da sami iniciramo neke akcije i da nam činjenje dobrog bude automatizam i kroz ostatak godine. Psihologinja Gabrijela Ištuk nas podsjeća da ne trebamo „razbijati glavu“ o tome je li nešto malo ili veliko, već se naprosto moramo pokrenuti, jer i mala svakodnevna djela mijenjaju i nas i ljude kojima smo okruženi.
Mala djela dobrote, često zanemarena, mogu utjecati na naše samopouzdanje i osjećaj postignuća, bolju motivaciju i generalno bolje mentalno zdravlje osobe. Unatoč tome, mnogi od nas ih često zanemaruju ili se pitaju koliko djelo mora biti veliko, da bi imalo ikakav utjecaj na nekoga.
Svako dobro djelo je važno, ma koliko bilo malo ili veliko
Psihologinja Gabrijela Ištuk nas podsjeća da ne trebamo „razbijati glavu“ o tome je li nešto malo ili veliko, već se naprosto moramo pokrenuti, jer i mala svakodnevna djela mijenjaju nas i ljude oko nas:
„Sreća je emocija koja kratko traje, a toliko se o njoj govori. Živimo u svijetu gdje se stalno očekuje da moramo biti sretni i dobra djela su važna, jer istinsku sreću čovjek osjeća tek kada čini nešto za druge. Možemo biti i jesmo sretni zbog drugih, no kada damo sebe i svoju energiju usmjerimo za dobrobit drugog, tada se osjećamo zadovoljnije, sretnije i ispunjenije. Ako u ovom trenutku ne mogu pomoći sebi i riješiti svoju situaciju, mogu biti tu za drugog i to je razlog zašto mala djela dobrote, izuzev učinka „čini dobro-osjećat ćeš se dobro", mogu djelovati na veće samopouzdanje i generalno bolje mentalno zdravlje.“
Neka nam dobra djela postanu navika
Psihologinja nas pri tom uči da nam dobra djela trebaju postati navika, nešto što se učestalo radi i trenira, kako bi poboljšavali svoje vještine. Isto vrijedi i za postizanje emocionalnog blagostanja i sreće – svatko od nas treba svakodnevno „brusiti“ tehnike za postizanje emocionalnog zdravlja. Prvi korak je uvrstiti dobra djela u svoju svakodnevicu kako bi ona postala dio naših navika i imala dugoročni utjecaj na naše mentalno zdravlje.
Čineći dobra djela i sami stvaramo ljepše mjesto za život
„Ako si u dnevne, potom i tjedne ciljeve uvrstimo činjenje dobrih djela tada će u vrlo kratkom roku ona postati dio dobra navika, što će svakako biti dobro i za "higijenu" našeg mentalnog zdravlja. Blagdansko vrijeme koje nam dolazi pravi je poticaj da sami iniciramo neke akcije i da nam činjenje dobrog bude automatizam i kroz ostatak godine. Prirodno se svima uključiti u 100 aktivnosti u blagdansko vrijeme, no rijetki ostaju ažurni kroz cijelu godinu. Osobe koje volontiraju, besplatno odvajaju svoje vrijeme i resurse za druge složit će se da su puno više dobili za sebe, nego što su dali, jer čineći dobra djela i sami stvaramo ljepše mjesto za život“, zaključuje Ištuk.
Ovih blagdana počnite i sami s malim djelima, uvrstite ih u svakodnevicu i počnite činiti dobro. Možda se iznenadite s benefitima koje ćete ostvariti.
Ukoliko želite razgovarati o emocionalnom zdravlju, imamo dobre vijesti: za savjet se možete obratiti stručnoj suradnici platforme Budi DOBRO. Budi CE., psihologinji Tijani Debelić putem rubrike Dobro je pitati.
Pitanje možete postaviti posve anonimno kroz formular, u bilo koje doba dana, a odgovor psihologinje potražite petkom u istoj rubrici.
Svakog dana otkrij novu optimističnu želju koja će ti pomoći u širenju optimističnog duha ovih blagdana.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.