Davanje komplimenata predstavlja izraz poštovanja, no mnogi teže prihvaćaju pohvale nego ih daju. Razgovarajući sa psihologinjom Gabrijelom Ištuk istražili smo važnost učenja umjetnosti davanja i prihvaćanja komplimenata, gradeći tako pozitivno okruženje i kulturu podrške u zajednici.
U svakodnevnim razgovorima davanje komplimenata je lijep način pokazivanja poštovanja i podrške. No, često primjećujemo da neki ljudi teže prihvaćaju pohvalu nego je daju. Razgovarali smo sa psihologinjom Gabrijelom Ištuk kako bismo bolje razumjeli emocionalne aspekte komplimenata. Prema njenom stručnom mišljenju, postoje moguće traume u prihvaćanju pohvala:
“Svaka osoba ima svoje razloge zašto osjeća nelagodu i teže prihvaća komplimente. Neki imaju ranije traume i negativna iskustva gdje su bili izloženi kritiziranju, vrijeđanju i konstantnom omalovažavanju i na žalost, rijetko su od drugih čuli kompliment. Kod drugih osoba može biti riječ o lošoj slici o sebi i uvjerenju da ne zaslužuju primiti pohvalu. Osobe mogu biti i izrazito sramežljive i nelagodno im je govoriti o sebi ili su pak pretjerano samokritične, pa smatraju suvišnim da se ističe ono što su pozitivno i dobro učinili.”
Uz to, društvo ima važnu ulogu u oblikovanju načina na koji vidimo komplimente. Kulturni kontekst i društvene norme utječu na naše ponašanje kada je riječ o izražavanju i prihvaćanju pohvala. Upravo te norme igraju ključnu ulogu u definiranju onoga što se smatra prihvatljivim u određenoj kulturi. Psihologinja Ištuk otkrila nam je kako primjena komplimenata može poboljšati kvalitetu međuljudskih odnosa i kako se ta pozitivna komunikacija može proširiti na širu zajednicu. Naime, učenje umjetnosti davanja i prihvaćanja komplimenata postaje lakše kada stvaramo okruženje u kojem je podrška uobičajena pojava, jer iskreni komplimenti imaju moć poticanja pozitivnog ozračja te jačanja međuljudskih veza.
Davanje komplimenata je divna gesta kojom nekome možemo popraviti dan, mišljenje osobe o sebi i zato drugi put kad kod nekog primijetite nešto što je vrijedno pohvaliti, ohrabrite se! Ali isto tako, kada vama netko uputi kompliment, prihvatite ga, jer je to znak koliko vas osoba cijeni.
Ako trebate dodatnu inspiraciju, imamo dobre vijesti: za savjet se možete obratiti stručnoj suradnici platforme Budi DOBRO. Budi CE., psihologinji Tijani Debelić putem rubrike Dobro je pitati.
Pitanje možete postaviti posve anonimno kroz formular, u bilo koje doba dana, a odgovor psihologinje potražite petkom u istoj rubrici.
Svakoga dana otključaj optimistične izazove koji će učiniti tvoje božićno razdoblje ljepšim.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.