Kako izgleda depresija i kako pomoći depresivnoj osobi da zatraži pomoć? Zašto su bliski ljudi toliko važni, posebno kada je riječ o depresiji i kako odoljeti pošasti modernog doba – mobitelu. O svemu tome, ali i o pandemijskom novonormalnom i izazovima koje nosi sa sobom razgovaraju psihologinja Tijana Debelić i influencerica Ana Zibar.
Puno je načina na koje možemo pokazati hrabrost. Možemo skakati padobranom, baviti se nekim adrenalinskim sportom, a možemo i ogoliti dušu pred svijetom i iskreno reći kako se osjećamo. Upravo je tako – otvoreno i iskreno, kakva je i ona sama – s našom psihologinjom Tijanom Debelić razgovarala influencerica Ana Zibar. Ona u goste stiže nakon niza poznatih influencera i Youtubera: Marka Vuletića, Petre Dimić, Debele Barbare i Matee Frajsberger.
Anu je zanimalo kako prepoznati znakove depresije – kako depresivna osoba izgleda, ponaša se, govori… Tijana je detaljno objasnila kako izgleda klinička slika depresije, a znakovi upozorenja su mnogo duže tugovanje od „uobičajenog“, stalno prisutan osjećaj beznađa i samokritičnosti, te pojava suicidalnih misli ako se stanje pogorša. Depresivne osobe trebale bi se, kaže Tijana, obratiti stručnjacima, no dobro je krenuti od bliske osobe. Jer se depresivne osobe teško obraćaju stručnjacima i bolje je krenuti od bliske osobe, prijatelja, supružnika koji će osigurati prvi vjetar u leđa i podršku.
Ana je otvorila još jednu važnu temu, a to je pitanje količine vremena provedenog na mobitelu. Tijana je ispričala kako je za mnoge ljude mobitel sredstvo bijega iz stvarnog svijeta i način otuđenja ljudi. Prvi je korak osvijestiti količinu vremena koje provodimo na mobitelu. Potom je važno osvijestiti razloge tolikog boravka na mobitelu. Posljednje, ali ne manje važno, jest postupno smanjivati vrijeme i nagraditi sebe svaki puta kada uspijemo smanjiti vrijeme provedeno na mobitelu.
Ana je otvorila i pitanje pandemijskog „novog normalnog“ koje za mnoge ljude predstavlja izniman emotivni i mentalni izazov. Vrijeme jest teško, no možemo si olakšati malim koracima: možemo svakodnevno otići u šetnju. Možemo se družiti s ljudima – poštujući zdravstvene preporuke. A možemo i iskoristiti tehnologiju i sve što nam ona dobro ipak omogućava, a to je mnoštvo savjeta i iskustava na ovu temu, kakvo možete pronaći na našoj platformi BudiDobroBudiCE.
Ana i Tijana dugo su razgovarale i o pretjeranoj promociji pozitivnosti i naglašavanju pozitivnih osjećaja. Je li moguće biti pretjerano pozitivan? Poslušajte o čemu su sve pričale Ana i Tijana – sigurno imaju neki dobar savjet za vas!
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.