Intimnost najčešće povezujemo s ljubavnim odnosima, ali ona postoji u svakom odnosu. Što je intimnost i kako pobijediti strah od nje?
Pod pojmom intimnost obično podrazumijevamo uzajamni osjećaj otvorenosti, ranjivosti i dijeljenja. Najčešće je povezujemo s romantičnim odnosima i prijateljstvima iako ona može biti prisutna i u drugim vrstama odnosa kao što su odnosi roditelja i djeteta, braće i sestara i terapeuta i klijenta.
Intimnost je kvaliteta odnosa koja se razvija s vremenom i iako u odnosima s ljudima koje poznajemo kratko ili ih ne znamo dobro možemo doživjeti trenutke intimnosti, duboka intimnost je postepeni proces koji zahtijeva strpljenje, komunikaciju, povjerenje i ranjivost. Zahtijeva od nas da pred drugom osobom pokažemo tko smo uistinu, o čemu sanjamo, čega se sramimo, koje su naše nade, snovi i najgore noćne more što je često zastrašujuće i teško i može probuditi duboke strahove od intimnosti.
Temelji u obitelji
Možda nas povijest nezdrave obiteljske atmosfere tijekom odrastanja i posljedičnih trauma sprečava da ponovno nekome vjerujemo. Traumatski događaji izvan obiteljskog okružja, s primjerice učiteljima, rođacima, vršnjacima ili nepoznatim osobama također mogu doprinijeti strahovima, a ne treba zaboraviti niti utjecaj iskustava odnosa tijekom adolescencije i odrasle dobi.
Mi vrlo često nismo svjesni tih strahova već na svjesnoj razini čeznemo za bliskošću pa ulazimo u odnose s namjerom da pokažemo tko smo, a problemi se pojavljuju onda kada imamo dojam da nam je druga osoba došla preblizu. Ono što osjećamo ako se bojimo intimnosti vrlo često su istovremeni strahovi od napuštanja i toga da ćemo izgubiti sami sebe u bliskom odnosu. Iako se radi o vrlo različitim strahovima, oba straha mogu, ali i ne moraju, biti prisutna istovremeno i poticati nas na to da prilazimo drugoj osobi, a onda je odbacujemo i/ili sabotiramo odnose.
Kada govorimo o strahu od napuštanja može se raditi o tome da već na početku odnosa ne vjerujemo da odnos može potrajati, da nam je u kartama zapisano da će nas ljudi koje volimo uvijek napuštati kakvi god mi bili i što god radili pa onda odbacujemo druge prije nego oni odbace nas ili na neke druge nesvjesne načine sabotiramo odnose. S druge strane može se raditi o tome da strahujemo da će drugi doznati o nama stvari kojih se sramimo i vjerujemo da su neprihvatljive, neoprostive i nepremostive pa bježimo prije no što ih druga osoba sazna. Zbog pogrešnih uvjerenja o intimnosti često strahujemo i od toga da ćemo izgubiti sami sebe u odnosu, da ćemo izgubiti svoju neovisnost i autonomiju i prestati biti ono što jesmo.
Strah je pobjediv
Dobra vijest je da je moguće nadići strah od intimnosti i da nadilaženje ima smisla jer zdravi odnosi istovremeno uključuju i osjećaje povezanosti, pripadanja, prihvaćanja i uzajamnosti kao i osjećaj o tome tko smo, gdje počinjemo i gdje završavamo. Za nadilaženje strahova nam je obično potrebno vrijeme kako bismo istražili, osvijestili i razumjeli izvore strahova i potražili i usvojili nove i učinkovitije načine nošenja s njima. Ponekada će nam u nadilaženju straha biti potrebna podrška stručne osobe, možda čak i partnerska terapija, a mnogo je praktičnih stvari koje sami možemo iskušati u procesu izgradnje mosta intimnosti sa drugom osobom.
Važnost strpljenja
Vrlo je važno da budemo strpljivi jer su povjerenje i intimnost kvalitete odnosa koje gradimo s vremenom kroz upoznavanje druge osobe i otkrivanja sebe kako bi ona upoznala nas. Umjesto da forsiramo dubinu i povezanost za koju u nekom trenutku nismo spremni ili nam se čini previše možemo za početak razgovarati o manje dubokim i zastrašujućim, ali važnim i sigurnijim temama dok upoznajemo drugu osobu. Osim dubokih i razotkrivajućih razgovora intimnost možemo graditi kroz zajedničke trenutke, primjerice zajedničke hobije, šetnje ili gledanje filmova u tišini. Umjesto s tajnama i stvarima kojih se duboko sramimo, iskreni dijalog možemo započeti jasnim izražavanjem onoga što nam je potrebno i onoga što ne želimo. Dajmo sami sebi vremena da vidimo sviđa li nam se uistinu druga osoba dovoljno da se želimo ogoliti pred njom i dajmo si vremena da u slučaju potvrdnog odgovora osjetimo da je trenutak za razotkrivanje.
Svaki naš autentični korak u odnosu s drugom osobom u nama formira djelić temelja duboke intimnosti. Krenimo s malim stvarima koje će u jednom trenutku, kumulativno, predstavljati najbolju stvar koju smo ikada iskusili.
Sretno!
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.