Kraj ljubavnog odnosa gotovo je uvijek teško i iscrpljujuće razdoblje. Često se sami teško nosimo s pitanjima je li morali biti baš tako, no u članku donosimo savjete stručnjaka kako si pomoći da poslije prekida budemo bolja verzija sebe, odnosno sretna osoba kojoj ne manjka samopouzdanja.
Na početku veze uvijek smo optimistični, a stvari nam ne odgovaraju do kraja, ili s vremenom naučimo prihvatiti, ili sve više rastu u našim očima i to je ujedno najkraći odgovor na pitanje: zašto dolazi do prekida? Dakle, razlozi su razni, no svi se naposljetku mogu svesti pod nekoliko istih kategorija: partneri se udalje i više nisu spremni raditi na odnosu, ili se pak dogode pogreške koje jedni drugima nisu spremni oprostiti. Kraj veze gotovo je uvijek teško i iscrpljujuće razdoblje. Važno je zbog toga osvijestiti da je prekid također prilika za rast i pozitivne promjene. Nastaviti sa svojim životom nakon prekida ili razvoda može biti izazovno, no dobra vijest je da je doista moguće proći kroz tu tranziciju na pozitivan i zdrav način. U nastavku 5 savjeta koji će vam pomoći da poslije prekida budete bolja verzija sebe, sretna osoba kojoj ne manjka samopouzdanja.
5 savjeta za nastavak života nakon prekida
1. Usredotočite se na brigu o sebi
Prekid može biti stresno pa čak i traumatično iskustvo i važno je u tom procesu ne zaboraviti brinuti se o sebi. To uključuje dovoljno sna, zdravu prehranu i redovitu tjelesnu aktivnost. Već i sama redovita tjelovježba može poboljšati raspoloženje i smanjiti simptome depresije i anksioznosti.
2. Izgradite mrežu podrške
Prolazak kroz prekid može biti izolirajući i važno je izgraditi mrežu podrške prijatelja i članova obitelji koji vam mogu pružiti emocionalnu podršku. Socijalna podrška može ublažiti negativne učinke stresa i poboljšati ishode vezane uz mentalno zdravlje.
3. Postavite nove ciljeve
Svaki kraj je ujedno i prilika za novi početak, za postavljanje novih ciljeva i ostvarivanje novih interesa. Razmislite o novom hobiju, vještini koju želite savladati, putovanju ili o novoj karijeri. Ukratko, usmjerite se na budućnost.
4. Prakticirajte zahvalnost
U teškim vremenima skloni smo prepoznavati samo negativne aspekte našeg života, stoga je potrebno svjesno se usmjeriti na one dobre i lijepe stvari u životu, a uvijek ih ima. I sitnice su važne. Svaki dan odvojite vrijeme za razmišljanje o stvarima na kojima ste zahvalni, bez obzira koliko naizgled trivijalne bile. Mnogobrojna istraživanja ukazuju da će ta mala navika imati niz pozitivnih učinaka na vaše mentalno zdravlje i zadovoljstvo životom.
5. Potražite stručnu pomoć, ako je potrebna
Prekidi mogu biti izazovno iskustvo i dovesti nas u poziciju s kojom se jednostavno ne znamo nositi sami i u redu je potražiti stručnu pomoć ako procijenite da vam je potrebna. Psihoterapija ili psihološko savjetovanje može vam pomoći da razriješite probleme iz prošlosti i usmjerite se na budućnost te da naučite kako učinkovitije usmjeriti svoj život u konstruktivnom smjeru.
Ukoliko i sami prolazite kroz izazovno razdoblje, slobodno se javite stručnoj suradnici platforme Budi DOBRO. Budi CE., psihologinji Tijani Debelić putem rubrike Dobro je pitati.
Pitanje možete postaviti posve anonimno kroz formular, u bilo koje doba dana, a odgovor psihologinje potražite petkom u istoj rubrici.
Ako želite poslušati podcast o prekidu veze jednog čitatelja i naše stručne suradnice, psihologinje Tijane Debelić kliknite ovdje.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.