Razdoblje nakon blagdanskog prosinca prepunog veselja i druženja često u ljudima izaziva osjećaj tuge i praznine. Zašto osjećamo tzv. siječanjski blues i kako ga pobijediti, otkrio nam je Bruno Šimleša.
Siječanjski blues je stvaran fenomen. Naravno, nije prisutan kod svih ljudi i nije jednako intenzivan kod onih kod kojih je prisutan. Ali možemo se lošije osjećati, slabije spavati, biti letargičniji... Kao da imamo osjećaj da je netko iscijedio energiju iz nas. Za taj osjećaj postoji nekoliko mogućih razloga. Mnogima nedostaje sunčeve svjetlosti, pa zato tako čeznutljivo gledamo sve one koji objavljuju sunčane fotke s obale. Također, u novu godinu obično ulazimo s kojim kilogramom viška, ali i nešto više kilograma manjka motivacije.
Razlog leži u činjenici da imamo prevelika očekivanja od nove godine, donosimo previše ishitrenih novogodišnjih odluka koje nisu prirodno sazrele i onda već u prvim danima siječnja osjećamo razočaranje. Rijetki izguraju prvi tjedan sa svojim novogodišnjim odlukama. Jednostavno očekujemo da ćemo olako postići neke promjene i onda se razočaramo kad se to ne ostvari.
Ako uz sve to još nismo zadovoljni s prošlom godinom ili pak strepimo pred ovom, naravno da se nećemo osjećati najbolje. No, moguće je ublažiti nezadovoljstvo tijekom siječanj, a evo nekoliko savjeta:
- Pojačajte fizičku aktivnosti, u skladu sa svojim mogućnostima. To može biti ili pješački krug oko kvarta ili 10 km trčanja. Ili može biti više plesanja ako uživate u tome. U svakom slučaju, odlučite se za aktivnost koju možete odraditi.
- Pojačajte mentalnu aktivnost - naučite nešto novo. Otkrijte neku novu vještinu, počnite učiti strani jezik, čitajte novu vrstu literature...
- Pojačajte emocionalnu aktivnost - osvijestite sve na čemu možete biti zahvalni i na što možete biti ponosni. Povećana aktivnost tijela, uma i srca sigurno će pomoći u održavanju raspoloženja na razini i zadržavanju dovoljno energije za sve potrebne aktivnosti.
- Izložite se suncu - doslovno i metaforički. Otiđite na izlet ako ste dugo u maglovitom, smogastom gradu ili osmislite nešto čemu se veselite u novoj godini. I svaki dan napravite jedan korak prema ostvarenju tog sna.
- Donesite novogodišnju odluku da nećete donositi novogodišnje odluke. Najveća šansa da uspijemo nešto ostvariti jest kad odluka prirodno sazrije, kada nam je kristalno jasno zašto donosimo odluku (koji je benefit) i imamo dovoljno čvrstu motivaciju, tada imamo i veliku šansu za uspjeh. Sretno!
Dodatne savjete možete zatražiti i od stručne suradnice platforme Budi DOBRO. Budi CE., psihologinje Tijani Debelić putem rubrike Dobro je pitati. Pitanje možete postaviti posve anonimno kroz formular, u bilo koje doba dana, a odgovor psihologinje potražite petkom u istoj rubrici.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.