Osobe koje se nalaze u sretnim vezama su sretnije, zdravije i produktivnije, no postizanje uspješne veze često zahtijeva trud i odricanje. Kako ostvariti sretnu vezu, otkriva psiholog Igor Mikloušić.
Romantični odnosi mogu donijeti neizmjernu radost, podršku i osjećaj ispunjenosti u naše živote. Osobe koje se nalaze u sretnim vezama su sretnije, zdravije i produktivnije, a kvaliteta romantične veze se odražava i na ostatak obitelji, posebice na djecu. Ipak, uspješne veze često zahtijevaju trud i odricanje pa mnogima mogu postati izvor stresa, boli i razočaranja.
Što veze čini sretnima?
Nedavno istraživanje proučavalo je više od više od 2.000 različitih čimbenika koji mogu utjecati na kvalitetu veze - sve od načina na koji se ponašamo u vezama i kvalitete intimnih odnosa pa do osobina ličnosti i stresa, a provedeno je na više od 11.000 parova.
Iz ovog nezamislivo opsežnog istraživanja istaknulo se pet karakteristika koje su bile najsnažniji pokazatelji zadovoljstva vezom:
- Predanost vezi. Smatramo li da naša partnerica ili partner žele da naša veza traje zauvijek?
- Zahvalnost. Koliko se osjećamo sretnima da imamo naše partnerice ili partnere u životu?
- Seksualna ispunjenost. Koliko smo sretni sa kvalitetom našeg seksualnog života?
- Zadovoljstvo naših partnera. Koliko smatramo da veza usrećuje naše partnerice ili partnere?
- Sukobi. Koliko često ulazite u konflikte s vašom partnericom ili partnerom?
Čitajući ovaj popis možda ste i sami preispitali vlastitu vezu. Ako više niste tako optimistični oko budućnosti vašeg odnosa, ne brinite jer imamo dobre vijesti: sve gore navedene varijable vezane su uz percepciju osjećaja nas ili naših partnera, a na tome se može raditi! To znači da je dinamika veze ono što ponajviše određuje našu sreću u odnosu, a dinamika je ujedno i nešto na čemu zajednički možemo raditi. Sretne veze su dakle proizvod naših akcija.
5 savjeta za izgradnju i održavanje kvalitetne, trajne i sretne veze
Ako želite proaktivno raditi na kvaliteti svoje veze, onda se potrudite da su vam određeni zadaci koji ju osnažuju rutina. U protivnom, veza lako može otići u rutinu koja može dosaditi.
1. Radite na komunikaciji
Komunikacija je ključna za izgradnju i održavanje povjerenja u vezi. Učinkovita komunikacija uključuje aktivno slušanje, empatiju i razumijevanje. Važno je jasno i iskreno komunicirati svoje potrebe, želje i osjećaje. Također morate biti spremni poslušati partnerove potrebe, želje i osjećaje bez osuđivanja.
- Zadatak: barem jednom tjedno odvojite 30 minuta vremena i razgovarajte upravo o komunikaciji u svom odnosu. Naučite što je to asertivno komuniciranje i primijenite ga. Osim što ćete razgovorom riješiti potrebne stvari iz svakodnevice, usavršit ćete vještinu komuniciranja i za druge odnose.
2. Njegujte strast i privlačnost
Izgradnja dugotrajne privlačnosti zahtijeva vrijeme i trud. Morate biti voljni upoznati jedni druge baveći se aktivnostima u kojima oboje uživate, razgovarajući o svojim strastima i interesima te biti otvoreni i ranjivi jedno prema drugome. Pritom je gotovo nemoguće dovoljno naglasiti važnost tjelesne intimnosti. Što više dajte i primajte poljupce, mazite se , grlite i vodite ljubav. Kroz fizički dodir i intimnost u našem tijelu se oslobađaju „hormoni sreće i ljubavi“ poput oksitocina, koji su zaslužni za osjećaje bliskosti i povezanosti. Također, budite iskreni i otvoreno pričajte sa svojim partnerom o svojim željama ili preferencijama kako bi se oboje osjećali opuštenije i zadovoljnije.
- Zadatak: stvorite male rutine koje će uključiti poljupce i zagrljaje tijekom dana. Također, uvedite protokol koji će održati nježnost u intimnim odnosima. Što je to, odgovor potražite u razgovoru s partnerom.
3. Prakticirajte zahvalnost
Zahvalnost je snažna emocija koja može pomoći u jačanju veze i važno je redovito izražavati zahvalnost partneru. To može biti u obliku riječi zahvale ili malih znakova pažnje. Osoba koja izražava zahvalnost biti će svjesnija pozitivnih aspekata veze, a izražavanje zahvalnosti pomoći će vašem partneru da se osjeća cijenjenim i voljenim, što će ojačati vašu emotivnu povezanost.
- Zadatak: neka ne prođe dan da svom partneru barem jednom niste rekli hvala, za sitnice, postupke, pomoć, ili generalno što je tu uz vas. Čak i u onim danima kad ništa nije kako bi htjeli pronađite nešto na čemu ste mu kao osobi zahvalni u životu i to mu recite prije spavanja.
4. Pronađite vremena jedno za drugo
U današnjem ubrzanom svijetu lako je zaokupiti se poslom, društvenim obavezama i nizom drugih stvari koje se bore za našu pažnju. Ipak, bitno je odvojiti vrijeme za vaš odnos. Davanje prioriteta provođenju kvalitetnog vremena s partnericom ili partnerom ključno je za izgradnju i održavanje snažne veze. To mogu biti večernji izlasci, vikendi izleti ili jednostavno zajedničko provođenja vremena kod kuće uz gledanje omiljenih serija i filmova. To vrijeme može biti čak i par sekundi ili minuta koliko vam treba da se okrenete se prema svome partneru ili partnerici kad traže vašu pažnju. Istraživanja su pokazala kako je upravo taj naizgled beznačajan čin okretanja prema našim partnericama ili partnerima u trenutcima kad traže povezanost bio jedan od najboljih prediktora toga hoće li veza i opstati.
- Zadatak 1: Kad god vam se partner obrati, samo zaustavite ono što radite i okrenite se prema njemu, makar u tom trenutku nemate rješenje ili ne znate što reći.
- Zadatak 2: Druženje koje ćete nazvati spojem neka postane zakon. Koliko često, dogovorite po svojim navikama, svakako barem jednom mjesečno.
5. Rješavajte sukobe na produktivan način
Sukob je neizbježan dio svakog odnosa, ali kvaliteta i trajnost naše veze ne ovisi o nužno o tome koliko se svađamo. Ona je prvenstveno određena načinom na koji rješavamo sukobe i razmirice. Parovi koji pristupaju problemima na način da se bave konkretnim problemom, bez da napadaju jedni druge, koji ne dopuštaju da ih trenutačna ljutnja udalji emotivno od partnera i što je najvažnije parovi koji nakon rješavanja sukoba uspiju oprostiti i zaboraviti svojom partnerima osiguravaju da njihov veza kroz svaki sukob i razmiricu raste i postaje snažnija i bolja.
- Zadatak: Svađe obično krenu spontano, a onda ih treba zaustaviti i dogovoriti sastanak rasprave kako bi ohladili glavu. Na tom sastanku izvadite komad papira i na njemu raspišite situaciju, cilj, problem i rješenja koja oboje vidite, a onda svakom od ponuđenih rješenja zajedno preispitajte jake i slabe strane, prilike i prijetnje. Iznenadit ćete se kako ćete se naposljetku složiti oko narednih koraka.
Savjet plus: ako budete redovito vježbali zadatak iz prvog savjeta, vaše svađe bit će sve rjeđe, ali i sve konstruktivnije.
Trebate dodatne savjete o vašoj vezi? Slobodno se obratite stručnoj suradnici platforme Budi DOBRO. Budi CE., psihologinji Tijani Debelić putem rubrike Dobro je pitati.
Pitanje možete postaviti posve anonimno kroz formular, u bilo koje doba dana, a odgovor psihologinje potražite petkom u istoj rubrici.
Ako vas zanima više o temi partnerskih odnosa, pogledajte video u kojem psihologinja Tijana Debelić odgovara na najčešća pitanja na linku ovdje.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.