Na žalost, još uvijek se mentalno zdravlje shvaća kao nešto manje važno od fizičkog. No, naše mentalno zdravlje nije nešto što bi trebali uzeti zdravo za gotovo, već ga je nužno njegovati, jer je upravo mentalno zdravlje ključno za naše ukupno zdravlje i kvalitetu života. U nastavku donosimo savjete omiljenog hrvatskog liječnika Natka Becka.
Dopustite mi da za početak budem malo provokativan: mentalno zdravlje, fizičko zdravlje, ima li tu razlike? Mentalno smo od fizičkog odvojili samo zato jer smo bili u zabludi kako tijelo funkcionira i jer nam je lakše razmišljati kad stavimo stvari u kutijice. No stvarnost nas uči drugu priču, a to je da smo mi jedna cjelina u kojoj tijelo i duša nisu razdvojeni, ne plutaju odvojeno nego su jedno zbog drugoga stvarni.
Motoričke vježbe (čak i samo žvakanje) nužno je za primjeren razvoj mozga, a jednako puno toga potrebno je u glavi da bi se kretali i s vremenom napredovali. Ona stara poslovica “zdrav duh u zdravom tijelu” nije bez veze, jer uistinu, naša tjelesna i mentalna stanja su neraskidivo isprepletena.
Što se krije ispod površine? Zaronimo još dublje u ovu priču.
Često se mentalno zdravlje shvaća kao nešto manje važno od fizičkog, nešto što je "samo u glavi" pa se poteškoće lako mogu previdjeti. No, da li bi zanemarili zubobolju ili bol u trbuhu? Naravno da ne. Isto tako ne biste trebali previdjeti signale koji ukazuju na probleme s mentalnim zdravljem. Naposljetku, naša glava je dio našeg tijela, zar ne?
Zamislite samo koliko naš mozak radi 24/7. On je poput vrhunskog menadžera koji koordinira sve naše tjelesne funkcije, naše emocije, sjećanja, misli. A poput svakog dobrog menadžera, i mozak treba pauzu. Mora se odmoriti, oporaviti i uvijek imati dovoljno energije.
Jeste li znali da mozak sagorijeva najviše energije od svih drugih organa? I to čak 20-25% ukupne dnevne energije.
Kako odmaramo i punimo mozak energijom?
Na prvi pogled stvari koje ću nabrojati zvučat će posve razumljive:
- pravilna prehrana
- redovita tjelesna aktivnost
- dovoljno sna
- odmor
- društvena interakcija
- učenje novih stvari
- kreativne aktivnosti
Da, sve su to bitni i budimo iskreni prilično dostupni načini kako punimo mozak pa ipak ih često zanemarujemo i dovedemo se u situaciju određenog sagorijevanja koje onda narušava i naše mentalno zdravlje.
Kako se pobrinuti za mentalno zdravlje?
Koliko se stignemo posvetiti punjenju baterija? Koliko stignemo pobjeći od posla, napora, opterećenja? Koliko smo dobro uvježbali reakcije na stres? Klizimo li kroz svakodnevnicu ili zapravo čitavo vrijeme zapinjemo i škripimo zbog naših ljudskih ne uvježbanih reakcija pa se impulzivno prejedamo, utapamo u cugi, trčimo od posla do posla, žrtvujemo veze, ne spavamo ili zatvaramo emocije u sef i bacamo u bezdan te prazno piljimo kroz TV ili skrolamo po mrežama i portalima bez ikakvog smisla?
Nije lako pratiti uputstvo za punjenje mozga. Uvijek nam nešto uleti. Što? Pa mozak! Moramo naučiti kako očuvati mentalni mir, a to nije lako ni univerzalno.
Izazov dr. Natka Becka:
Predlažem izazov! Preispitajte se po čitanju ovog teksta, koje su to stvari koje vas opuštaju i koje vam hrane mozak? Koje stvari vas opterećuju, a da na njih možete utjecati? Samo osvijestite i dajte si priliku da napravite neki mali koračić u pravom smjeru. I oprostite si ako za to niste u stanju. Ako imate osjećaj da je sve to previše i visi iznad vas poput kišnog, gustog oblaka onda se obratite nekome od povjerenja ili profesionalcu. Moramo normalizirati odlaske psiholozima i psihijatrima, tu nema tabua ili srama, baš kao što ga nema kad idemo popraviti zub ili na ultrazvuk abdomena.
Naše mentalno zdravlje nije nešto što bi trebali uzeti zdravo za gotovo. To je nešto što bi trebalo njegovati: mentalno zdravlje je ključno za naše ukupno zdravlje i kvalitetu života.
Ukoliko želite pričati sa stručnom osobom o mentalnom zdravlju, javite se suradnici platforme Budi DOBRO. Budi CE., psihologinji Tijani Debelić putem rubrike Dobro je pitati.
Pitanje možete postaviti posve anonimno kroz formular, u bilo koje doba dana, a odgovor psihologinje potražite petkom u istoj rubrici.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.