Burnout je stanje fizičke, emotivne i mentalne iscrpljenosti koji nastaje kao posljedica dugoročne izloženosti fizički i emocionalno zahtjevnim situacijama.
Iako dijeli mnoge zajedničke karakteristike sa stresom, burnout je stanje koje ima puno dublje i dugoročnije uzroke i posljedice. Djelomično je rezultat profesionalne iscrpljenosti, a djelomično može nastati pod utjecanjem vrijednosti i svjetonazorskih faktora vezanih uz naš doživljaj radnog okruženja, radne organizacije u cjelini, ali i percepcije vlastite karijere i naših dugoročnih životnih ciljeva.
Razloga koji dovode do burnouta ima mnogo: od radne okoline koja vam ne pruža slobodu i autonomiju da krojite svoj put napretka i donošenja odluka, preko nejasnih očekivanje od strane kolega i nadređenih, negativne atmosfere na radnom mjestu i sukoba s kolegama i nadređenima pa sve do poslova koji su iznimno stresni i nepredvidivi ili pak posve monotoni. Sagorijevanju pridonosi i nedostatak podrške, kao i osjećaj izoliranosti te jako duga neuravnoteženost privatnog i poslovnog života.
Koji su simptomi burnouta?
Iako ima slične simptome kao depresija ili anksioznost, burnout nije klasificiran kao bolest već kao fenomen vezan uz posao. Ako se pitate jeste li i vi u stanju burnouta, ili se bojite da ste tom stanju sve bliže, propitajte se uz pitanja koja slijede:
- Postajete li pretjerano cinični prema poslu koji radite?
- Imate li poteškoće u odlasku na posao i koncentraciji na zadatke koji su pred vama?
- Jeste li pretjerano kritični prema kolegama i klijentima?
- Primjećujete li da sve češće imate „kratak fitilj“ u poslovnim odnosima?
- Bježite li od interakcija s kolegama?
- Povlačite li se u sebe? Postajete li fizički i emotivno distancirani od drugih? Mučite se suosjećati s kolegama i njihovim problemima?
- Usprkos ulaganju puno truda u posao, primjećujete li smanjenu produktivnost, probleme s koncentracijom i smanjeni osjećaj zadovoljstva kod izvršavanja zadataka? Čini li vam se kao da će sve poći po zlu i jeste li se ulovili da namjerno propuštate pozive, ne odgovarate na poruke?
- Koristite li droge, alkohol ili hranu kako bi se osjećali bolje ili „zatupili“svoje negativne osjećaje prema poslu?
- Patite li od nesanice ili su vam se pojavile glavobolje i problemi s probavom?
- Zapostavljate li stvari koje su dobre za vas i koje su vas ranije činile sretnima?
Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, to bi moglo ukazivati da se približavate fazi sagorijevanja, ili već prolazite kroz burnout. Važno je osvijestiti kako ovakvo stanje nije nešto „normalno“ niti da trebate i dalje raditi stvari koje se od vas „očekuju“. Znajte kako se na početku svima čini da je potrebno samo stisnuti zube i „pregrmjeti“ težak period kako bismo naposlijetku došli do željenog cilja. Ipak, ovakvo iscrpljivanje može vas postepeno emocionalno i fizički povrijediti i dovesti do faze u kojoj su vaši kapaciteti za suočavanje s problemima potrošeni, a poteškoće koje bi ranije lagano rješavali izazivaju ozbiljne povrede vašeg mentalnog i fizičkog zdravlja.
Malim koracima do većeg poslovnog i privatnog zadovoljstva
Postoji način da sami preuzmete brigu za svoju dobrobit, a to je proaktivan pristup. Razgovarajte s nadređenima, promijenite očekivanja, komentirajte situaciju i pokušajte doći do kompromisa, postavite ciljeve, ali i granice kod očekivanja. Naučite ponekad reći ne.
Iako se često čini da je čaša dopola prazna ili čak u potpunosti prazna, da bismo izbjegli burnout potrebno je aktivno i u svakom trenutku podsjećati se na pozitivne strane i vrijednost našeg rada: Što stvarate vašim radom? Koji trenutci na poslu vas čine sretnima?
Podrška okoline često je najbolja obrana od stresa i smanjuje rizik burnota. Pronađite prijatelje na poslu, provedite vrijeme s obitelji i njegujte odnose. Ako predugo čekamo i počnemo se povlačiti teže će nam biti povratiti osjećaj sigurnosti koju nam okolina pruža.
Odmor, odmak, oporavak
Ne zaboravite da ponekad jednostavno trebamo odmor i odmak - godišnji odmor, putovanje, vikend s obitelji, dok u svakodnevicu treba isplanirati vrijeme koje svjesno provodimo dalje od tehnologije, poruka, mailova. Odmak je važan kako bismo imali priliku oporaviti se i sagledati situaciju objektivno.
U trenutcima koje ste rezervirali za sebe priupitajte se što je to što vas čini sretnima, što vas smiruje i uveseljava, što vam daje osjećaj smisla? Često to nisu stvari koje su na listi zadataka. Neka vam ovo bude poziv da se potrudite da budu.
Naposljetku, ako ste se prepoznali u ovim simptomima možda je vrijeme da potražite pomoć stručnjaka za mentalno zdravlje, i to ne samo zbog burnouta već i zbog toga što neki od ovih simptoma mogu biti i simptomi zdravstvenih tegoba poput depresije.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.