Postoje tri komponente ljubavi: intimnost, strast i odanost, a ljubav koju osjećamo ovisi o snazi svake od komponenata
Približava se Valentinovo pa raste i broj onih koji frkću već na sam spomen ovog dana i odbacuju sve Valentinovim vezano kao „podvalu kapitalističke propagande", no želimo vam u par rečenica približiti jednu novu fascinantnu psihologiju iza poklanjanja poklona, a možda vam i olakšati valentinovske muke .
Sternbergova definicija ljubavi koja kaže kako postoje tri komponente svake ljubavi – intimnost, strast i odanost te kako ljubav koju osjećamo ovisi o relativnoj snazi svake od tih komponenata. Neurološka podloga ljubavi otkriva nam da se radi o kemijskim procesima koji se događaju u dubini našeg ventralnog tegmentalnog područja, u našem hipotalamusus u nukleus-akumbensu. Evolucijski, ljubav možemo gledati kao adaptaciju koja parovima omogućava da ostanu zajedno dovoljno dugo da iznesu potomstvo do relativne neovisnosti, što nam pokazuje niz psiholoških karakteristika koje se vežu uz ljubav poput toga da dok smo zaljubljeni ne vidimo niti ne mislimo o drugim partnerima.
Ali nećemo danas tamo. Pustimo ljubav u domeni magije i ezoterije, nemojmo ju pikati znanstvenim instrumentima. Ne na ovaj dan barem. Ipak je ljubav nešto što se samo desi :)
Ljubav i pokloni
Od niza rituala kojima se priklanjamo iz dana u dan, običaji poklanjanja su bez sumnje jedni od najfascinantniji i najuniverzalnijih fenomena naše vrste.
Naravno, mnogo istraživanja je provedeno na ovu temu, no možda je najzanimljivije spomenuti istraživanje koje su proveli Belk and Coon (1993) analizirajući dnevnike ljudi koji su bili uključeni u romantične aktivnosti i veze. Kroz kvalitativne analize tih podataka ova dvojica istraživača uspjeli su razaznati tri široke kategorije poklona koji se razmjenjuju od strane romantičnih partnera: pokloni kao ekonomska razmjena, pokloni kao socijalna razmjena te pokloni kao izražavanja nesebične ljubavi. Dakle , neki pokloni se gledaju kao ekonomska razmjena. Drugi oblik jesu socijalne razmjene koje služe kao način održavanja veze i signaliziranja predanosti drugoj osobi. Treća vrsta, to jest izražavanje nesebične ljubavi predstavlja one poklone koji se daju tek kao znak „slavljenja ljubavi“ i imaju ekspresivnu vrijednost za osobu koja poklanja – bez nekog praktičnog cilja.
No zbog čega muškarci češće poklanjaju kada se udvaraju, a žene generalno poklanjaju više? Da bi razumjeli poklone za Valentinovo moramo zaći dublje u našu evolucijsku povijest.
Povijest valentinovskih poklona
Začudo, ili ne, ali poklanjanje poklona, za koje volimo misliti kako je jedinstveno za našu vrstu, poprima sasvim drugačiju perspektivu kada vidimo kako nismo niti blizu jedina vrsta koja to čini. Dugorepi makaki glade i maze svoje ženke, čimpanze poklanjaju meso, a neki kukci poklanjaju hranu razne nepraktične „poklone“ svojim potencijalnim partnericama. Neke vrste beskralježnjaka kod „udvaranja“ poklanjaju nutritivne poklone kao „miraz“ kako bi ženka imala dovoljno energije nakon parenja da iznese zdravo potomstvo.
Naravno, nisu svi primjeri iz životinjskog svijeta primjenjivi na nas, no neke stvari svakako stoje.
Ulaganje samo u jednu osobu
Kad govorimo o poklonima, skupi pokloni pokazuju našu spremnost da ulažemo u jednu osobu ili vezu nauštrb niza drugih načina (ili veza) u koje smo mogli uložiti te resurse. Pokloni su dakle znak predanosti.
Da je poklanjanje duboko usađeno u naš evoluirani mozak i da je usko vezano uz naše preživljavanje i razmnožavanje, pokazuju istraživanja koja pokazuju da najviše ulažemo u naše romantične partnere, nakon toga u blisku rodbinu i tek nakon toga u prijatelje. Što nam je netko važniji za reprodukciju i prijenos gena – to je vjerojatnije da ćemo u njih ulagati. Nesvjesno naravno – tu priroda odradi svoj dio za nas :)
Što pokloniti?
Ovisi što o kakvoj se vezi radi, na kakvu se vezu pretendira i naravno, tko poklon prima. Kako je danas dan zaljubljenih pretpostavimo da ste u vezi i da se volite. Tada je ono što želite samo pokazati da vam je stalo i da ste tome predani.
Trebate li potrošiti puno novaca? Na negodovanje mnogih ponuđača svakojake robe – apsolutno ne.
Osobine koje se iznimno cijene kod dugoročnih partnera, i zbog kojih bi se vaša ljubav mogla još malo više zaljubiti u vas jesu kreativnost, savjesnost, brižnost, ambicioznost.
Naravno, poklon je investicija, ne samo novaca. Poklon je investicija vremena, kognitivnog napora, kreativnog intelekta. Iznenadite voljenu osobu nečime što pokazuje da ste uložili trud – naučili kuhati a ne kuhate, nacrtali sliku a ne slikate, iznenadili ju situacijom koja je zahtijevala intenzivno planiranje. Ne možete se sjetit – guglajte kreativne poklone. Upregnite sva oružja iz arsenala. I guglanje to je investicija vremena i signal predanosti i želje za nastavkom veze.
Prepoznavanje želja
Naravno, ako možete, skupi poklon neće škoditi, ali tada pazite da je to nešto što znate da želi – inače ćete signalizirati samo malu investiciju vremena, neangažiranost u vezu dovoljno da čujete preferencije i može se interpretirati kao namjera „ekonomske razmjene“, a vi sigurno ne želite da vaša ljubav pomisli da ju kupujete.
Ono u što se uvijek može investirati su iskustva, putovanja, sportovi, letenja, ronjenja, gledanja predstava. Te stvari vas obogaćuju, stvaraju vam zajednička sjećanja, stavljaju vas rame uz rame u trenutcima kada vam tijela prolaze najsjajnije senzacije i vjerujte mi – time signalizirate niz dobrih kvaliteta.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.