Ajmo krenuti od toga da je radost emocija kojoj se, jer je ugodna, zaista pridaje možda i previše pažnje, jer svi mi želimo da nam je dobro i da smo sretni. I to je u redu. Kao što je u redu da postoje dani u godini kada već unaprijed znamo da će nam vjerojatno biti dobro. Rođendani, putovanja, blagdani, druženja, ljetovanja, zimovanja... Kako zadržati radost što duže i u novoj godini, otkrila nam je Gabrijela Ištuk.
Kada bih vas pitala da mi otkrijete prosječni rok trajanja radosti u svom životu, vjerujem da bi oni iskreni rekli da je radost emocija koja ih najkraće drži. Upravo to su potvrdila i brojna istraživanja, stoga ne čudi da stalno tragamo za srećom upravo zato što je tako kratkog trajanja. Kako si onda približiti radost, a da ne trošimo silne novce u dostizanju iste?
Možda da krenemo od osjećaja zahvalnosti. Pitajte se svakoga jutra na čemu sam zahvalan/na u svome životu, proteklog dana ili na onome što slijedi u tom danu. S obzirom da živimo ubrzanim životnim tempom, često se ne sjetimo stati na loptu i osvrnuti se na „listu zahvalnosti” kao ni na pitanja gdje smo sada i gdje želimo biti.
Ako smo sada u raspoloženju da se osjećamo dobro primjerice od putovanja do putovanja, od izlaska do izlaska, od projekta do projekta, a želimo radost u svakom danu, onda moramo nešto mijenjati i krenuti dan po dan. Ako nam se ne sviđa gdje smo sada, svaki dan uložimo trud da nam je radosnije u životu. Ako pak ne znamo gdje želimo biti, izaberimo gdje želimo biti za početak danas, pa sutra, pa za tjedan, dva i tako istom logikom korak po korak. Zahvalnost se uči i ona ne isključuje ambicioznost i težnju da mi je bolje u životu. Ona nas osvještava da bez nje nema ni radosti.
Pitanje koje svakome od vas postavljam glasi: što biste iz 2023. godine ponijeli sa sobom u 2024.? Što vas je zadnje od srca nasmijalo? Kada ste bili žalosni, zato što je završilo druženje, aktivnosti ili nešto treće? U kojim ste aktivnostima osjetili zajedništvo? Upravo se tih stvari i osoba držite kako bi zadržali i radost u svojim srcima. Te ljude, aktivnosti i stvari ne gubite iz vida.
Kako svi volimo recepte, a još smo u blagdanskom raspoloženju i biramo se tako osjećati tijekom cijele godine, evo i recepta kako zadržati radost i optimizam što dulje uz puno zahvalnosti. Pratite ove korake:
- Iskazujte bliskim osobama koliko su vam važni kroz pet jezika ljubavi – lijepu riječ i pohvalu, kvalitetno provedeno vrijeme, darove, usluge i fizički kontakt.
- Organizirajte više druženja ako vas to raduje; nije potrebno čekati posebnu priliku - bilo da je to igranje društvenih igara, gledanje filmova, kulinarski izazovi ili nešto deseto. Više komunicirajte s obitelji i prijateljima koji žive udaljeno od vas.
- Osvijestite si onu „nije važno gdje sam, nego s kim sam” i pokušajte se voditi tom mišlju pri odabiru društva i osoba s kojima ćete provoditi svoje vrijeme (u prilikama kada je to moguće, jer poslovne kolege, kao ni članove obitelji ne možemo birati).
- Budite više prisutni ovdje i sada, trudite se živjeti u trenutku jer će vrijeme prebrzo proći, a nerijetko propustimo puno predivnih trenutaka, pa se kasnije znaju javiti osjećaji žaljenja. Možete odlučiti i više biti „bez ekrana“, jer nam oni često odvlače pažnju.
- U vrijeme blagdana smo posebno pozvani na činjenje dobrih djela, no možete odlučiti napraviti plan aktivnosti i kroz cijelu godinu. Važno je znati da puninu radosti doživljavamo tek kad činimo nešto za drugu osobu, stoga ne zaboravite svoje bližnje i pomažite društvu i zajednici.
Želimo vam uspješnu primjenu recepta te da radost i optimizam koje su vam donijeli blagdani, budu prisutni što više u 2024. godini.
Dodatne savjete možete zatražiti i od stručne suradnice platforme Budi DOBRO. Budi CE., psihologinje Tijani Debelić putem rubrike Dobro je pitati. Pitanje možete postaviti posve anonimno kroz formular, u bilo koje doba dana, a odgovor psihologinje potražite petkom u istoj rubrici.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.