Djeca i ekrani danas su sve češći problem. I dok su nekad slobodno vrijeme djece obilježavala maštovita igra i socijalno učenje kroz druženje na otvorenom, danas su djeca sve više okrenuta tehnologiji - mobitelima, tabletima i igrama na ekranu. Prisjetimo se kako smo se i sami igrali različitih igara poput skrivača, lovice, školice, plesa, pantomime, izmišljanja priča i slobodnih oblika izražavanja, što je doprinosilo razvoju motoričkih vještina, socijalne interakcije te kreativnosti.
Utjecaj ekrana na razvoj djece
Igre na ekranu aktiviraju različite hormone poput endorfina koji stvara osjećaj ugode, adrenalina koji uzbuđuje, oksitocina koji stvara povezanost, i neurotransmitera dopamina koji nagrađuje i potiče. No, prekomjerna izloženost ekranima može imati ozbiljne negativne posljedice na razvoj djece koja su još kognitivno i emocionalno nezrela te samim time iznimno ranjiva na učinke tehnologije.
Osim fizičkih problema poput manjka tjelesne aktivnosti i pretilosti, prekomjerna upotreba tehnologije može dovesti do smanjenja pažnje, koncentracije te problema u socijalnoj interakciji i razvoju empatije. Zato je važno da roditelji postavljaju granice i potiču druge aktivnosti koje potiču razvoj djeteta na različitim razinama.
Prijedlog aktivnosti za djecu
Umjesto da djeca beskonačno provode vrijeme na ekranima, mogu se poticati na aktivnosti poput likovnog izražavanja, slobodne igre kao što su kreiranje scenarija vlastite predstave i igranje likova, boravka na otvorenom te istraživanja prirode, glazbe i plesa, čitanja i pričanja priča te kuhanja i pečenja kolača. Ove aktivnosti potiču kreativnost, motoričke vještine, socijalnu interakciju te djetetovu maštovitost i samostalnost.
Kako pokušati smanjiti vrijeme koje dijete provodi ispred ekrana
Roditelji imaju ključnu ulogu u usmjeravanju djece prema kreativnim aktivnostima te postavljanju jasnih pravila o korištenju tehnologije, ograničavanju vremena provedenog pred ekranom te poticanju na aktivnosti koje potiču kreativnost i socijalnu interakciju. Sve navedeno neizmjerno je važno za zdrav razvoj djeteta, stoga smo za vas pripremili savjete za smanjenje vremena provedenog ispred ekrana.
- Upišite dijete na izvannastavne aktivnosti (npr. učenje stranih jezika, zbor, kreativne radionice) ili sport koji doprinose kognitivnom i socijalnom razvoju te općem zdravlju.
- Odredite zone u stambenom prostoru u kojima se ne koristi tehnologija, primjerice, spavaonica i blagovaonica kako biste poticali djecu na adekvatan odmor te kvalitetne obiteljske interakcije za stolom.
- Odredite maksimalno vrijeme dnevno za provođenje na ekranima i budite dosljedni u pridržavanju tog limita.
- Prilikom korištenja ekrana, osigurajte da dijete ima na raspolaganju sadržaj koji potiče kreativnost i kognitivni razvoj. Primjerice, sadržaj na stranom jeziku, igrice koje potiču prostornu orijentaciju, rješavanje matematičkih zadataka na zabavan način i sl.
- Prioritizirajte higijenu spavanja – usvojite rutinu odlaska na spavanje u slično vrijeme te nastojte eliminirati korištenje ekrana barem jedan sat prije spavanja kako biste omogućili djeci bolju kvalitetu sna.
- Usvojite alternative za opuštanje - prakticirajte mindfulness vježbe, vježbe disanja, slušanje glazbe s djecom ili čitanje knjige. Naime, osim osjećaja dosade, potreba za opuštanjem često je razlog korištenja ekrana, stoga trebamo djetetu omogućiti zadovoljenje te potrebe na druge načine.
Potaknite djetetovu kreativnost
Ulaganje truda u pružanje alternativnih aktivnosti djetetu ne samo da će doprinijeti njegovom zdravom razvoju već će i graditi jači odnos između roditelja i djeteta. Osvježite sjećanja iz vlastitog djetinjstva i potaknite djetetovu maštu i kreativnost. Svaki trenutak proveden s djetetom na aktivnostima koje ga potiču da istražuje, uči i raste, donosi koristi i zadovoljstvo za cijelu obitelj.
Kako bi se osiguralo da djeca doista uživaju u ovim alternativnim aktivnostima, roditelji mogu učiniti nekoliko koraka.
- važno je postaviti primjer vlastitim ponašanjem - ako roditelji provode previše vremena pred ekranima, djeca će vjerojatno slijediti njihov primjer
- važno je pružiti djetetu izbor - omogućiti im da sami odaberu aktivnost koja ih zanima i potiče
- pohvalite djetetov trud i angažman u alternativnim aktivnostima kako biste ih ohrabrili da nastave istraživati i učiti kroz igru
Umjereno korištenje tehnologije ima pozitivan učinak
Uz sve ove napore, važno je imati na umu da nije potrebno potpuno eliminirati tehnologiju iz djetetovog života. Umjereno korištenje tehnologije može imati i pozitivan utjecaj na razvoj djeteta, poput pristupa obrazovnim sadržajima i alatima za učenje. Ključ je pronaći ravnotežu između tehnologije i drugih aktivnosti koje potiču razvoj djeteta na cjelovit način.
Stoga, potaknite svoje dijete da istražuje svijet oko sebe na različite načine, potaknite ga da postavlja pitanja, potičite ga na kreativnost i maštovitost te zajedno stvarajte vrijedne uspomene kroz aktivnosti koje grade vaš odnos i potiču zdrav razvoj vašeg djeteta. Svaki trenutak posvećen djetetu na pravi način vrijedna je investicija je u njegovu budućnost.
Ukoliko imate dodatna pitanja o ovoj temi, pošaljite nam pitanje putem Škole optimističnog roditeljstva, gdje možete pristupiti i drugim edukativnim materijalima.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.